pranie chemiczne i wyposażenie pralni

Z ostatniej chwili

Zasady znakowania odzieży

Symbole na metkach mają wielkie znaczenie w momencie, gdy zamierzamy zrobić pranie lub wyprasować czyste ubrania. Producenci odzieży zgodnie z postanowienia ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów oraz art. 20 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, muszą oznakować metkę odpowiednim symbolem, a także adresem i nazwą firmy. Wyroby tekstylne muszą posiadać odpowiednie oznaczenia dotyczące sposobu ich konserwacji.

Oznakowanie musi się składać z dwóch części:

Skład surowcowy produktu

Producent musi podać nazwy włókien, z których uszyta została odzież. Bardzo ważne jest wyszczególnienie procentowe wszystkich włókien.

 

Sposób konserwacji produktu.

Prawdopodobnie najważniejsza część ubrania. Na metce należy wyszczególnić symbole ostrzegawcze w formie PN-EN ISO 3758:2006 tekstylia – system oznaczania sposobu konserwacji z zastosowaniem symboli. Najczęściej symbole podaje się w formie graficznej. Wyroby tekstylne mogą posiadać znaki towarowe, które świadczą o pochodzeniu włókien oraz o jakości odzieży.

Zasady znakowania odzieży są proste. Należy stosować się do wytycznych ministerstwa i pamiętać o podaniu składu użytych tekstyliów. Wszystkie symbole wydrukowane na metkach nie wymagają obszernego wyjaśnienia, gdyż są uniwersalne (takie same dla wszystkich producentów - żaden z nich nie stosuje swoich symbolów a jedynie tych, które są zgodnie z polskim prawem).

O nas

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki z branży pralniczej , podstawowe usługi pralni oraz wyposażenie, które każda pralnia powinna mieć. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Wyposażenie pralni wodnej
Czyszczenie chemiczne, WET CLEANING, techniki dywanowe
Pranie wodne, czyszczenie skór, szatnie automatyczne

Świeże newsy branżowe

Pomysł na biznes? Pralnia samoobsługowa!
Czyszczenie dywanu domowymi sposobami
Pranie ubrań noworodka
© Copyright twojaperspektywa.pl All Rights Reserved.